Çocuğumu Mavi Balina’dan nasıl koruyabilirim ?

Bu sorunun cevabı için dünyanın farklı yerlerinde öneriler sunuluyor. Bunlara kendi yorumumu da kattığım bir listeyi paylaşmak istiyorum.

 • Yapabileceğimiz ilk şey, çocuklarımızın yaşamlarına katılmaktır. Bilmeliyiz ki onlar içine doğdukları dijitalleşmeden dolayı farklı bir evrende daha yaşıyor. Bundan dolayı onlarla derinden bağlantı kurmalı, bu dünyalarını tanımalıyız. Olabildiğince onların hayatları, arkadaşları ve duyguları hakkında konuşmalar yapmalıyız. Eğer çevrimiçi olarak çok fazla zaman harcıyorlarsa, özellikle bu süre günde 2 saati geçiyorsa, sık ziyaret ettikleri sitelere girmeli ve ne hakkında olduklarını öğrenmelisiniz. İlk adım onların gezindikleri bu evrende ortak bir zemin bularak yer almak olacaktır.
 • Onların önemsedikleri değerleri bilmeli ve bunlara saygı göstermelisiniz. Örneğin eğer bilgisayar korsanlarına ilgi duyuyorsa, siber güvenlik üzerine onla sohbetler yapabilirsiniz. Youtuberlara ilgi duyuyorsa sosyal ağlardaki değişimler üzerine konuşabilirsiniz. Tüm hayatlarını sadece aile/toplumun yapmasını istediği şeylerle yaparak geçirdiğinde, kendine ait dünyası olmadığında bir süre sonra depresyona girebileceğini unutmayın.
 • Fazla baskının, gelecek kaygısının onları bu tarz ortamlara sürükleyebileceğini unutmayın. Çocuklarınızın kendilerini gerçekleştirmek için boş zamanları olduğundan emin olun.
 • Çocuğunuzun paylaşımcı yanını geliştirmeyi, tek taraflı olmamalarını öğretin. Nezaketten uzak kalmamalarını, sert olmamalarını tembihleyin.
 • Eğer çocuğunuz sizle iletişimi tamamen kestiyse, bir uzmandan yardım almayı deneyin. Bu güvenilir bir arkadaş, akraba, terapist, yaşam koçu, öğretmen olabilir.
 • Çocuğunuzun kendine zarar verdiğine dair işaretler görürseniz (örneğin, sıcak havalarda dahi kalın giysiler giyip, vücudundaki muhtemel yara izlerini kapatmak istemesi) lütfen bunu ciddiye alın.
 • Çocuklarınızla intihar oyunları ve siteleri hakkında konuşun. Ayrıca sadece dijitalle ilgili değil genel olarak intihar ve depresyon hakkında konuşun. İnsanların bazen umutsuz hissettiklerini ve sadece doğru insanlarla bağlantı kurarsanız bu duygulardan çıkmanın yolları olduğunu bildirin. Çocuğunuz ölme arzusunu ifade ederse, bunu ciddiye alın. Çoğu intihar kurbanı gitmeden önce niyetlerinden en az birine söyler.
 • Onun beslenmesine dikkat edin. Çocuğunuz depresyondaysa yeterli Omega 3, B3 Vitamini (Niasin), D Vitamini, Magnezyum ve Probiyotik aldığından emin olun. Bağırsak sağlığı doğrudan depresyon ve anksiyeteye etki edebilir.
 • Çocuğunuzun davranışındaki değişiklikleri izleyin. İştah azalması, uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler, göz altındaki koyu halkalar, daha iletişime kapalı olmak, sosyal olarak geri çekilmek, üzüntü, sinirlilik, öfke, sevdikleri şeylere ilgi kaybı varsa bunu ciddiye alın.
 • Çocuklarınıza hayatlarında yaşadıkları sorunlarla başa çıkmak için doğru kaynakları ve araçları bulmalarında yardımcı olun. Yetişkinler olarak, sık sık sorunlarını önemsiz olarak görülen bir çok şey onlar için çok ciddi ve ezici konular olabilir. Okulda yaşadığı alay, zorbalık, test baskıları, aşk ilişkileri, finansal farklılıklar, yalnızlık ve aile içi şiddet, taşınma, ölüm, boşanma, istismar, evde alkolizm vb. hepsinin onu internetteki bu tarz siber zorbalıklara yönlendirebileceğini unutmayın.
 • Çocuğunuzun İnternet kullanımını sınırlamanız gerçek bir çözüm değildir. Ancak İnternet’i ne için kullandıklarının kesinlikle farkında olmalılar. Çocuklar genellikle hayatlarının herhangi bir yerinde yerine getirilmeyen ihtiyaçları ve değerleri karşılamak için İnternet’e yönelirler. İhtiyaçlarını karşılayacak gerçek dünya yollarını bulmalarına yardımcı olmaya çalışın. Ayrıca Eyvah Çocuğum Kitabı’nın girişinde bu konulara detaylıca değindim. Buradan ulaşabilirsiniz.
 • Sevildiğini bildiklerinden emin olun. Hepimizin temelde ihtiyaç duyduğu şey, sevilmemiz ve kabul edilmemizdir. Çocuklarımızı tamamen sevdiğimizi ve bunu bildiklerini düşünüyoruz, ancak çoğu zaman hissettiğimiz ve bunu nasıl ifade ettiğimiz arasında bir iletişim arızası var. Çocuğunuza danışın ve dünyalarını tanıyın.
 • Dinleyin, dinleyin, dinleyin. Dinleme becerilerini öğrenin. Çok soru sormadan dinlemeyi deneyin. Ondan yakaladığınız ipuçlarıyla ondaki yetenekleri ve geleceğin hangi alanlarında başarılı olabileceklerini keşfetmeye çalışın. Ardından dijitalde geçirdiği vakti buralarda değerlendirmesini sağlayın.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir