Özgeçmiş Oluştururken 11 İpucu

Geeksforgeeks.org geçtiğimiz günlerde güzel bir liste yayınladı. Türkçe’ye çevirdim, zenginleştirdim, bazı yerlerini tamamen değiştim. Buyrun.

1-Çok Uzun Tutmayın

Özgeçmiş oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken ilk ve en önemli şey şudur: Kısa ve öz tutun! İşverenler genellikle özgeçmişinizi değerlendirmek için fazla zaman harcamak istemezler. Ayrıca, tek sayfalık bir özgeçmiş oluşturmanız önerilir.

2- Özgeçmişinizdeki Bilgileri Güncel Tutun

Bu konuda kendim bir açıklama yazmak istiyorum. Diyelim ki Python bilginiz var ve çeşitli kütüphanelere hakimsiniz. Fakat son yıllarda Pytorch diye yeni bir kütüphane çıktı ve popüler oldu. Siz özgeçmişinizdeki Python alanında bu kütüphane bilgisini de güncellerseniz anlamlı olur. Veya diyelim ki eskiden web sitesi arayüzü yapanlara webmaster, daha sonralarda ise front end developer ismi veriliyorsa, güncel verilen ismi yazın. Bu sayede anahtar kelimelerden verim alma olasılığınız artar.

3-Girişte Özet Verin

Özgeçmişin başlangıç kısmında, başvurduğunuz kuruluş için nasıl değer sağlayacağını algısını oluşturan özet bir ifade kullanın.

4- Başarılarınızı Vurgulayın

Başarılarınızın altını çizmek (ilgili deneyim, başarılar veya başka herhangi bir şey olsun) işe alım görevlilerine iş fırsatı ile alaka düzeyiniz hakkında net bir fikir verir. Öncelikle başvurduğunuz alan ile ilgili başarılarınızı vurgulamanız daha da anlamlı olacaktır.

5- İletişim Bilgilerinizi Ekleyin

Bir özgeçmiş yazarken adaylar tarafından en temel, ancak en çok küçümsenen yönlerden biri iletişim bilgisidir. İşe alım görevlilerinin görüşmeler için size kolayca ulaşabilmesi noktasında özgeçmişinize e-posta adresi, telefon numarası vb. gibi geçerli iletişim bilgilerinizi eklemeniz önerilir. Ayrıca, LinkedIn Kimliğinizi veya Github, Medium gibi diğer herhangi bir profesyonel ağ platformu adresini de ekleyebilirsiniz. Bu arada, özgeçmişinizde din, medeni durum vb. gibi konudan alakasız kişisel ayrıntıları belirtmeniz gerekmez ve Tiktok hesabı gibi sosyal medya hesapları bağlantısından kaçınabilirsiniz.

6-Sosyal Becerilerden Bahsedin

Profesyonel bir özgeçmiş oluştururken adayların çoğunun yaptığı en büyük hatalardan biri, tüm teknik becerileri, sertifikaları vb. yazmaları, ancak ilgili sosyal becerilerden bahsetmeye odaklanmamalarıdır. Aslında, işe alım görevlileri sizden gerekli teknik beceri setinin yanı sıra zaman yönetimi, liderlik, ekip ruhu gibi ilgili sosyal ve analitik becerilere sahip olmanızı bekler. Gereksiz veya ilgisiz sosyal becerilerden bahsetmemeniz şiddetle tavsiye edilmekle birlikte, bunun yerine yetkin olduğunuz ve belirli iş profiliyle alakalı becerileri dahil edin.

7-Karmaşık Bir Özgeçmiş Şablonu Kullanmayın


Yukarıda bahsedildiği gibi, işe alım görevlisinin dikkatini çekmek için kolayca okunabilen ve daha az zaman alan bir özgeçmiş oluşturmanız beklenmektedir. Bu nedenle, daha iyi sonuçlar için basit ve temel özgeçmiş şablonlarını seçmeniz önerilir. Bununla birlikte, kalabalığın arasından sıyrılmak için birkaç yaratıcı özgeçmiş şablonunu tercih edebilir, ancak içeriğin akışını basit ve öz tutabilirsiniz. Ayrıca, yazı tipi stili, infografikler vb. ile çok fantastik denemeler yapmamanız da önerilir.

8-Edilgen Dilden Kaçının

Bu madde orijinal metinde pasif dil diye geçmiş. Kastedilen şu. Özgeçmişte “bulunuldu, yapıldı” gibi biraz daha öznesi muğlak cümleler yerine “yaptım, bulundum” gibi etken bir dil kullanın.

9-Alakasız Hobileri veya İlgi Alanları Özgeçmişe Dahil Etmeyin

Gerçekten de, hiçbir görüşmeci özgeçmişinizde alakasız hobi veya ilgi alanı görmek istemez, Örn. En sevdiğiniz çizgi film karakteriniz vb. Diyelim ki sizden ilgi alanlarınız bekleniyor ve tasarımcı olmak için başvurdunuz. Bu noktada daha olay ile alakalı olması açısından şunu diyebilirsiniz. Tasarıma yönelik kitaplar okumak ilgi alanımdır.

10-Negatif Şeyler Yazmayın

Özgeçmiş oluştururken, önceki şirketiniz, iş profiliniz veya başka herhangi bir şeyle ilgili herhangi bir olumsuz ifadeden bahsetmekten kaçınmanız gerekir. Özgeçmişiniz aracılığıyla görüşmeci üzerinde olumlu bir etki yaratmanız kritiktir. Özgeçmişinizde önceki başarısızlıklarınızı veya hatalarınızı tartışmak yerine güçlü yönlerinize ve becerilerinize odaklanın.

11-Düzgün Bir Türkçe Kullanın

Dilbilgisini veya diğer ilgili hataları kontrol etmeyi Unutmayın
Son olarak, dilbilgisi hatalarını, yazım hatalarını vb. kontrol etmek için özgeçmişinizi defalarca yeniden okumanız şiddetle tavsiye edilir. Gerçekten de, özgeçmişinizdeki bu küçük hatalar işe alım görevlileri üzerinde olumsuz bir izlenim bırakabilir. Bu tür dilbilgisi veya diğer ilgili hataları kontrol etmek için çeşitli çevrimiçi araçları da kullanabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızdan, mentorlarınızdan vb. özgeçmişinize bakmalarını ve bu konuda bazı öneriler veya geri bildirimler vermelerini isteyebilirsiniz.

You may also like...