İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapay Zeka ve Açık Eğitim

Günümüzde eğitim ve teknoloji el ele ilerlemekte, bu ilerleme içerisinde yapay zeka (AI) ve açık eğitim, özellikle üniversite sektöründe, uzlaşma ve ortak tarihlerin anlatımı bağlamında önemli bir rol oynamaktadır. Dr. Al Curos, Virginia Üniversitesi’nden, bu konuda önemli bir sunum yaparak, eğitimde açıklığın ve teknolojinin birleştirilmesinin gücünü vurguladı.

Açık Eğitimde Yapay Zekanın Rolü

Dr. Alec Kos, Regina Üniversitesi’nde Öğretim ve Öğrenme Merkezi’nin direktörü olarak, eğitimde açıklık ve teknolojinin entegrasyonunu tutkuyla savunmaktadır. Uluslararası alanda tanınan bir eğitim teknolojisi ve medya lideri olan Kos, açık erişim yayınları ve ağ öğrenimini aktif olarak desteklemekte ve öğretimde yenilikçilik için sayısız ödül almıştır.

Yapay Zekanın Eğitimdeki Yenilikçi Kullanımı

Generatif yapay zeka, eğitimde yeni içerikler oluşturma yeteneği ile dikkat çekmektedir. AI, metin, müzik, görsel ve video dizileri oluşturabilme kapasitesine sahip olup, ‘yeni’ içeriğin ne anlama geldiği üzerine tartışmaları tetiklemektedir. Bu teknoloji, öğrenimi kişiselleştirmek, yaratıcılığı teşvik etmek ve içerik oluşturmada yardımcı olabilirken, etik endişeler, yanlış bilgilendirme potansiyeli ve AI’a olan bağımlılığın eleştirel düşünme becerilerini olumsuz etkileyebileceği gibi zorlukları da beraberinde getirmektedir.

Telif Hakkı Tartışmaları ve Yapay Zeka

Open AI ve Microsoft, AI’ın telif hakkı korunan eserleri izinsiz kullanımı nedeniyle dava edilmiştir. AI modellerinin eğitimi için telif hakkı korunan içeriğin kullanımının adil kullanım kapsamına girip girmediği henüz mahkemeler tarafından ele alınmamıştır.

Yapay Zeka ve Telif Hakları

AI, metinlere dayalı görseller üretebilen araçlara sahiptir ve bu generatif işlerin ABD’de telif hakkı ile korunamayacağı belirtilmiştir. Ancak, Kanada ve ABD, bir eserin telif hakkıyla korunabilmesi için gereken insan emeği eşiğini belirlemeye çalışmaktadır.

Eğitimde Açık Erişim ve Yapay Zekanın Geleceği

Dave Wy gibi açık içerik öncülerinin tartıştığı üzere, yapay zekanın eğitimdeki etkisi derin epistemolojik soruları gündeme getirmektedir. AI, mevcut bilgiyi yeni fikirlere dönüştürebilirken, yeni bilginin kaynağı üzerine tartışmalar devam etmektedir.

Yapay zeka, eğitimde açıklık ve teknolojinin entegrasyonunun yanı sıra, telif hakkı ve lisanslama konularında da yeni perspektifler sunmaktadır. Dr. Al Curos ve meslektaşlarının çalışmaları, yapay zekanın eğitim sektöründeki rolünü daha iyi anlamamıza yardımcı olacak ve bu alanda önemli gelişmelere yol açacak tartışmaları teşvik etmektedir.

Yorumlar kapatıldı.