İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Denizlerdeki Suçlara Yapay Zeka ile Mücadele

Denizler, genellikle gözlerden uzakta gerçekleşen çeşitli suç faaliyetlerine ev sahipliği yapmaktadır. Uyuşturucu kaçakçılığından yasa dışı balıkçılığa kadar birçok suç, yetkililerin gözünden kaçabilmekte ve büyük sorunlara yol açmaktadır. Dyhia Belhabib’in TED konuşmasında bahsedilen, yüksek teknoloji ürünü yapay zeka sistemleri bu suçlarla mücadelede yeni bir dönem başlatıyor.

Hava adlı yapay zeka sistemi, denizdeki suçluları hedef alıyor ve yüksek risk taşıyan gemileri ve suç ağlarını belirlemek için kullanılıyor. 650.000 kelime kombinasyonunu 23 dilde analiz eden bu sistem, çeşitli online veritabanlarından bilgi toplayarak, suçluların, gemi rotalarının ve ağlarının izlenmesini sağlıyor. Örneğin, 2022 yılında Madagaskar, suç kaydı bulunan Çinli gemilere balıkçılık lisansı vermeyi reddetti, bu da Hava’nın suçla mücadelede ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Teknoloji, deniz suçlarıyla mücadelede hayati bir rol oynasa da, insan faktörü de bu süreçte büyük önem taşıyor. Teknoloji, gemi konumları ve kimlikleri hakkında kritik bilgiler sunarken, siyasi bağlamı anlamak için insan etkileşimi gerekiyor. Röportajlar, balıkçılık endüstrisindeki zorlu çalışma koşullarını ortaya koyarak, suçları tespit etme ve ele alma sürecinde insan faktörlerinin önemini vurguluyor.

Yorumlar kapatıldı.