İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD ve Japonya’dan Yapay Zeka İşbirliği

ABD ve Japonya, yapay zeka (AI), kuantum hesaplama, yarı iletkenler ve diğer kritik teknolojiler alanında yeni girişimler açıkladı. Bu iddialı planlar, Japonya Başbakanı Kishida Fumio’nun Beyaz Saray’a yaptığı resmi ziyaretin ardından, ABD Başkanı Biden ile birlikte duyuruldu.

Liderler, savunma, iklim, kalkınma ve insani çabalar da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede taahhütlerini teyit etmiş olsalar da, yeni teknoloji iş birlikleri öne çıktı ve ABD-Japonya ittifakının inovasyonla desteklenen kapsamlı bir küresel ortaklığa dönüşümünü vurguladı.

Yapay Zeka Alanında Öncülük

Öne çıkan girişimlerden biri, Washington Üniversitesi, Tsukuba Üniversitesi, Carnegie Mellon Üniversitesi ve Keio Üniversitesi arasında 110 milyon dolarlık bir ortaklık. NVIDIA, Arm, Amazon ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin yanı sıra Japon şirketlerinin de desteklediği bu program, keskin kenar AI araştırma ve geliştirme alanında ABD-Japonya liderliğini pekiştirmeyi amaçlıyor.

ABD ve Japonya ayrıca, ulusal AI Güvenlik Enstitüleri kurulmasında birbirlerini destekleme ve uyumlu AI güvenlik standartları, değerlendirmeleri ve risk yönetimi çerçeveleri üzerinde gelecekteki iş birliklerine söz verdiler.

Kuantumda Dev Adımlar

Kuantum teknolojisi de dikkat çekici şekilde öne çıktı. ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), Japonya’nın İleri Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Ulusal Enstitüsü (AIST) ile sağlam kuantum tedarik zincirleri oluşturmak için iş birliği yaptı.

Yarı İletken Girişimleri ve Diğer Ticari Anlaşmalar

Yarı iletken alanında, Japonya’nın Öncü Yarı İletken Teknoloji Merkezi (LSTC) ile ABD Ulusal Yarı İletken Teknoloji Merkezi ve Ulusal İleri Paketleme Üretim Programı arasında potansiyel iş birliği gibi birkaç girişim duyuruldu. Ülkeler, teknik atölyeler aracılığıyla ortak yarı iletken işgücü geliştirme girişimlerini keşfetmeyi taahhüt ettiler.

Bu iş birlikleri, bulut bilişim, telekomünikasyon, bataryalar, robotik, biyoteknoloji, finans, taşımacılık ve daha fazlasını kapsayacak şekilde geniş bir alana yayıldı.

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi

STEM eğitimi değişimleri, teknoloji müfredatları, girişimci programları ve yetenek dolaşım çabaları gibi girişimler, dijital inovasyon dalgasını güçlendirecek insan sermayesinin geliştirilmesine odaklanıyor.

Yorumlar kapatıldı.