İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AI Destekli Kitaplarla Bambara Öğreniyoruz

Mali’de çoğu öğrenci, yakın zamana kadar kendi ana dillerini yazılı formatta görme fırsatı bulamamıştı. Ancak şimdi, RobotsMali’nin başlattığı bir program sayesinde, öğrenciler Bambara dilinde yazılmış hikayeleri ThinkPad laptoplarında heceleyerek okuyorlar. Bu hikayeler, yapay zeka kullanılarak oluşturulmuş, çevrilmiş ve resimlendirilmiş, böylece öğrencilere hem dil öğrenimi hem de okuma yazma becerileri kazandırıyor.

Fransa’nın eski sömürge dil olan Fransızca ile ilişkilerin gerginleşmesi ve politik gerilimlerin artması üzerine Mali’nin askeri hükümeti geçtiğimiz yıl Fransızcayı resmi dil olmaktan çıkararak yerine Bambara ve diğer 12 yerel dili resmi dil olarak ilan etti. Bu değişiklik, yerel dilleri öğrenme ve değerlendirme yönünde hem hükümetin hem de halkın daha fazla siyasi irade göstermesine neden oldu.

RobotsMali, yapay zeka kullanarak, Malililerin yaşam tarzlarını ve kültürlerini yansıtan hikayeler üretiyor. Örneğin, ChatGPT’ye “Çocukların yaptığı yaramazlıkları anlat” gibi komutlar girilerek başlanan süreçte, Mali’deki çocukların çoğunluğu için alakasız olabilecek örnekler eleniyor. Daha sonra hikayeler, 2022’de Bambara dilini desteklemeye başlayan Google Translate ile ilk tur çeviri yapıldıktan sonra, uzmanlar tarafından düzeltiliyor. Başka bir çalışan, hikayeleri Malili çocuklarla özdeşleştirilebilecek karakterler içerecek şekilde çeşitli AI tabanlı görsel oluşturma araçları kullanarak resimlendiriyor.

Sınıfta, devlet okullarından ayrılmış veya hiç okula gitmemiş yaklaşık on iki öğrenci, öğretmenlerinin rehberliğinde hikayeleri okuyor. Bu öğrenciler, zaman zaman birbirlerini nazikçe düzelterek, öğretmenlerinin sorularını hevesle yanıtlıyor.

Yorumlar kapatıldı.