İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapay zeka hangi sektörlerde kullanılır ?

Yapay zeka (AI), iş süreçlerinden günlük yaşama, geniş bir alanda hayatımızı dönüştürüyor ve İspanyol şirketleri ve çalışanları arasında önem kazanıyor. HubSpot’un bir araştırmasına göre, çalışanların %88’i yapay zekanın günlük işlerinde temel bir rol oynadığını düşünüyor. Yapay zeka, hizmetleri optimize edebilme kapasitesi ile hemen hemen her sektörde hizmet kalitemizi iyileştirme potansiyeline sahip. Digital dönüşüm hizmetlerinde uzmanlaşmış bir teknoloji danışmanlık firması olan knowmad mood, yapay zekanın kalıcı olarak dönüştürdüğü ve geldiği beş sektörü öne çıkartıyor:

Sigorta ve Finans: AI, dolandırıcılık tespitini artırmak ve finansal tahmin doğruluğunu yükseltmek için finans ve sigorta sektörlerinde uygulanıyor. Makine öğrenimi algoritmaları, finansal veri ve poliçe verilerini analiz ederek, dolandırıcılığı işaret edebilecek eğilim ve anomalileri belirleyebilir. Sigorta sektöründe, AI hava modelleriyle desteklenerek müşteri varlıklarına hava olaylarının riskini değerlendirmek ve böylece sigorta maliyetlerini ve olası zararları tahmin etmek için kullanılabilir. Son olarak, AI tarafından yönlendirilen finansal tahmin modelleri, şirketlerin gelecekteki gelir ve karlılık tahminlerini daha doğru yapmalarına yardımcı olabilir.

Sağlık: Sağlık sektörü de tıbbi teşhisleri ve klinik karar vermeyi iyileştirmek için makine öğrenimi ve Büyük Veri’ye güvenmeye başlıyor. Frost & Sullivan tarafından yapılan bir rapora göre, AI uygulaması sağlık sonuçlarında %40’a kadar iyileştirmeler sağlayabilir. Bu, doktorların fark edemeyeceği örüntüleri ve anomalileri tespit etmeye ve önceden kolayca tespit edilemeyen kanser veya kalp hastalıkları gibi hastalıkların erken teşhisine imkan verir.

Endüstri ve Enerji: Bugün, optimize edilmiş, daha yüksek kaliteli ve daha sürdürülebilir endüstriyel üretim elde etmek için verimliliği artırmak, planlanmamış üretim duraklamalarını azaltmak, ürün kalitesini artırmak ve süreçleri otomatikleştirmek gerekiyor. Bu nedenle, endüstri sektöründeki şirketlerin %10’u bu teknolojiyi zaten benimsemiştir. Endüstri, öncelikli olarak makine görüş çözümlerine ve gerçek zamanlı süreç sensörlerinden ve görüntülerden bilgi izleyerek makine ve tesis arızalarını öngören AI bilişsel hizmetlerine güvenmektedir.

Eğitim ve Öğretim: Yapay zeka, eğitimsel öğrenme sürecini tamamen dönüştürmekte ve odak noktasını öğrencilerin bireysel özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştirmeye kaydırmaktadır. Bu alanda AI uygulandığında, öğretmenler öğrencilerinin akademik performansını daha iyi analiz edebilir, çünkü bireysel öğrenme örüntülerini belirleyerek her öğrencinin güçlü ve zayıf yönlerini belirleyebilir.

Güvenlik ve Gözetim: AI’nin öngörücü yetenekleri suçla mücadelede yardımcı olabilir ve hükümetler ve şirketler bu konuda giderek daha fazla farkındalık kazanıyor. Gerçekte, güvenlik kameraları gibi gözetim cihazlarında uygulanan makine öğrenimi veya derin öğrenme, kaydedilen görüntüleri hassas bir şekilde analiz edebilir.

İnsan Kaynakları: AI’nin büyük veri miktarlarını analiz etme yeteneği, insan kaynakları ve yetenek yönetimi alanını da değiştirmiştir. Örneğin, yapay zeka algoritmaları, potansiyel iş adaylarının profesyonel profillerini analiz edebilir.

Yorumlar kapatıldı.