İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zimbabve Sanatçıları Yapay Zeka ile Uluslararası Arenaya Açılıyor

Zimbabve sanatçıları, küresel pazarda yerlerini almak üzere eserlerini uluslararası standartlara ulaştırmak için yapay zekadan (AI) yararlanıyorlar. Dünyayı etkisi altına alan yapay zeka dalgası, her sektörün ulaşmaya çalıştığı bir standart haline geliyor.

Sanatçılar, yapay zekanın, geleneksel sanat normlarından daha ileri teknolojik normlara geçişi teşvik ettiğini vurguluyorlar. Bu normlar, uluslararası standartlarla eş değerdir. Sanatçılardan biri, “Yapay zekayı kullanmak, koleksiyonumuza yeni bir fırça eklemek gibi; geleneksel yaptığımız şeylerin yerini almasa da vizyonumuzu geliştirmek için kullanılabilir,” dedi.

Engelli bir sanatçı, “Yapay zekanın beni tembel bir sanatçı yapmayacağını düşünüyorum, ama hedeflerime daha hızlı ulaşmamı sağlayacak,” diye ekledi.

Güney Afrika’da yaşayan Zimbabveli sanatçı Chenjerai Kamushinda, yapay zeka araçlarıyla zenginleştirilmiş kendi sanatının başarılı bir sergisinin ardından düzenlenen bir atölyede konuştu. Kamushinda, sanatçıların yaratıcılıklarını artırmak için yapay zeka kullanımlarında hukuki ve etik meseleleri anlamaları gerektiğini söyledi.

“Sanatçıların farkında olması gereken telif hakkı gibi konular var. Yapay zeka bizlere yardım etmek için ortaya çıkmış olsa da, sanatçıların yapay zekaya tamamen bağımlı olmamaları, bu endüstride yaratıcılık ve özgünlüğün önemli olduğunu göz önünde bulundurmaları büyük fayda sağlayacaktır,” dedi.

Yapay zeka hakimiyetinin yaşandığı bir dünyada, sanatçılar rekabetçi endüstride hayatta kalabilmek için üretkenliği artırmak amacıyla yapay zeka sistemlerini benimsemekte. Bu süreçte miktar ve hız anahtar rol oynamakta.

Yorumlar kapatıldı.