İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapay Zekanın Yükselişi ve Programlama Kariyerlerine Etkisi

Yapay zeka (AI) teknolojisi, insan yeteneklerini hızla aşarak önemli bir gelişme gösteriyor. Geçmiş yıllarda AI, yeni programlama dillerinin yaratılması ile hızla kabul gören ve insan yeteneklerini aşan bir ilerleme kaydetti.

Beyaz yakalı mesleklerde çalışan profesyoneller, AI’nın bu hızlı ilerlemesiyle yerlerini yavaş yavaş yapay zekaya bırakıyor. Finans, hukuk ve danışmanlık gibi alanlarda insan ihtiyacının azaldığını fark eden şirketler, iş piyasasında hızlı iş kayıplarına ve dönüşümlü bir geçişe tanık oluyor.

İnsan beyni gibi, yapay beyinler de kullanılmadan önce eğitim gerektiriyor. Biyolojik beyinler ve yapay beyinler, nesne tanıma için eğitimden geçmeli; yapay beyinler, dijital nöronlar ve sinir ağları ile biyolojik beyinleri taklit ediyor.

Yapay sinir ağları, aktivasyon fonksiyonlarına sahip dijital nöronlara dayanıyor. Yapay sinir ağlarında eğitim, görüntü tanıma başarısına dayalı olarak bağlantı ağırlıklarının ayarlanmasını içerir.

Yapay zeka daha önce yavaş ve maliyetliydi; AI için sinir ağlarının matris hesaplamaları, elektrik ve veri transferindeki bekleme süreleri nedeniyle son derece yavaş ilerliyordu. En basit AI sistemleri bile pahalı süper bilgisayarlarda aylar süren eğitim gerektiriyordu.

Bir startup, çerçeve değişikliklerinin sıklığı nedeniyle işlemcinin karşılaştığı verimsizlikleri ve yavaş işlemeyi, piksel görevlerini daha küçük gruplara bölmek ve birden fazla çekirdek tarafından eşzamanlı olarak derecelendirilmesini sağlayarak çözüm getirdi.

AI, bilgisayar oyunlarında pikselleri hesaplamak gibi, AI sinir ağında nöronları hesaplamakla benzerlik gösteriyor. Büyük Patlama keşfi, penisilin ve Viagra gibi bilimsel buluşlar, kendi alanlarında hızlı dönüşümlere yol açtı.

Yapay zeka, Amerika kıtası gibi, beklenmedik ve oyunun kurallarını değiştiren bir keşiftir. Normal keşifler yavaş iyileştirmelere yol açarken, tesadüfi keşifler ani ve önemli etkilere sahiptir.

AI, C görüşüne sahip sürücüler ve fabrika işçileri gibi, saklambaç testinde insan görüşüne sahip meslekleri değiştiriyor. Yakında insan gerektirmeyen taksileri ve fabrikaları göreceğiz, bu da iş ve sendika gibi konularda etkilere yol açacak.

Yakın çevremizde beklenmedik yenilik fırsatlarına açık olmalıyız. Dikkatli ve açık fikirli kalmak, heyecan verici keşiflere yol açabilir.

Yorumlar kapatıldı.