İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tayvan: Yarı İletken Çiplerin Geleceği Tehdit Altında

Wall Street Journal’ın yayınladığı bir video, Tayvan’daki yarı iletken çiplerin üretiminin küresel ekonomi için taşıdığı önemi ve bu durumun Çin ile artan gerginlikler çerçevesinde nasıl bir risk oluşturduğunu derinlemesine inceliyor. Video, dünya çapındaki AI model eğitimlerinde kullanılan ve her biri 25,000 dolar değerinde olan Nvidia H100 çiplerinin neredeyse tamamının Tayvan’da, özellikle de TSMC tarafından üretildiğini belirtiyor.

TSMC’nin, dünya genelinde en ileri çiplerin %90’ını üretmesi ve Tayvan’daki coğrafi konumu, adanın stratejik önemini artırıyor. ABD, Tayvan’ın Çin tarafından ele geçirilme ihtimaline karşı tedbirler alırken, TSMC fabrikalarının bir çatışma durumunda kullanılamaz hale gelebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. ABD’nin olası bir işgal durumunda fabrikaları imha etmeye hazır olduğu ve bu tesislerin küresel ekonomi üzerinde yıllık 600 milyar ila 1 trilyon dolar arasında bir maliyet yaratacağı ifade ediliyor.

ABD, yarı iletken tedarik zincirini güvence altına almak için büyük yatırımlar yaparak üretimi ABD topraklarına taşımaya çalışıyor. Özellikle Arizona’da yapımı devam eden TSMC fabrikaları, bu stratejinin bir parçası olarak görülüyor. Ancak, Tayvan’ın yarı iletken endüstrisindeki yerini doldurmak kolay olmayacak ve ABD’nin bu çabalara rağmen Tayvan, teknoloji tedarik zincirinde merkezi bir rol oynamaya devam edecek.

Yorumlar kapatıldı.