Kralın Kızı

Vakti zamanında Alp isminde bir kral ve güzeller güzeli Bilge isminde bir kızı varmış. Kral kızını kimselerle evlendirmeye kıyamamış. Günün birinde üç aday kapıya dayanmış.

Kral sormuş:

Kızımla evlenmek isteyen kim?

Her üçü de gür bir sesle:

Ben,ben,ben! demiş.

Kral ise:

Görüyorum ki her biriniz kızıma aşıksınız ama sevgi kızımın mutlu olması için yeterli değil. O yüzden size bir sınav yapacağım.

demiş.

Adaylar bir ara duraksa da bunu kabul etmişler. Kral:

Ülkemde bin bahçem var. Bu bin bahçeden 1 tanesini seçeceksiniz ama öyle bir bahçe seçeceksiniz ki benim kızıma en layık bahçeyi seçtiğinize ikna olacağım.

demiş. Adaylardan ilki biraz aceleciymiş. Diğer ikisini ittirip hızlıca bahçeleri dolanmaya çıkmış ilk gördüğü bahçelerden birini seçmiş. Krala:

Kralım seçtiğim bahçede harika çiçekler var masmavi güller var. Kızınız eminim çok sevecektir

demiş. Kral ise:

Evet mavi güller olduğu doğru. Fakat bu mavi güllerden yüzlerce bahçede daha var. Aceleciliğinin bedelini ödeyeceksin ve ömrün boyunca kızımı bir daha göremeyeceksin

demiş. Bunu duyan ikinci aday ise uyanık davranmış. Bu bahçelerin sadece bir tanesinde tek bir çiçek varmış. Beyaz bir gül olan bu bahçeyi seçip kendinden emin bir şekilde:

Kralım benim seçtiğim bahçede tek bir beyaz gül var ve bu gülün eşi benzeri hiç bir yerde yok demiş.

Fakat ikinci adayın da sevinci kısa sürmüş. Çünkü Kral:

Bencillik insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Başka bahçelerde olmayan bir çiçeği seçmen güzel. Fakat bu gül bir koca ömüre nasıl yetsin!

diyerek onu da göndermiş. Kalan son aday günlerce bahçeleri gezmiş. Hatta bir ara hiç gelmeyecek sanırken bir gecenin sabahında çıkıp gelmiş. Kral:

Seni dinliyorum, bahçeni seçtin mi ?

demiş. O ise:

Seçtiğim bahçede başka hiç bir yerde olmayan kırmızı güller var. Hem de yüzlerce! Sadece bir gün değil bir ömür kızınıza bahçemdeki güllerden verebileceğim.

demiş. Kral ise:

Sabırlı olmanın, uyanık ve bencil olmamanın karşılığını alacaksın

demiş.

Kral kızını bu şanslı adaya vermiş. Bir ömür beraber mutluca yaşamışlar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir