BTK Akademi ve 1 Milyon İstihdam Projesi Neden Çok Kritik

Geçtiğimiz hafta yeni bir start-up’a başlayan yakın arkadaşımla sohbet ederken konu 2000’li yılların Türk internetine geldi. O günlerde kim var kim yok kulağını çınlattık. Cehennem.com lardan girdik bildirgec.org lardan çıktık. Türk internet endüstrisinin gelişiminden ve buralardaki “bilgiye ulaşımın demokratikleşmesi” sorunundan örneklerle sohbetimizi ilerlettik.

Bugün interneti etkin kullanan, ön plana çıkan, ben dahil bir çok kişi öğrendiklerinin önemli bir kısmını hacker sitelerinden ve forumlardan öğrendi. Bu normal mi? Elbette değil. Ben Visual Basic programlamayı wardom.org’dan öğrenenlerdenim. Ve bu öğrendiğimle yazdığım 15 satırlık bir kod Türkiye’nin en çok indirilen programları arasına girmişti.

Anadolu’nun bir köşesinde, Erzurum’da, bilişim ile ilgilenen bir çocuğun forumlar ve hacker siteleri dışında doğru bilgi alabileceği bir yer olmalıydı. Bu açığı Youtube nispeten kapattı, eğitimi demokratikleştirdi. Fakat Youtube’da bir yerde tıkandı. Çünkü tavuk döner yeme yarışmasını yapan kişiye yaptığı reklam ödemesi ile Apple CoreML anlatan kişiye yaptığı ödeme aynı. Hatta ilk video daha çok izlendiği için eğer Andrew Ng slime çuvalına girse, yapay zeka anlattığından daha çok para kazanacaktı.

Youtube özetle şunu dedi. “Ben şova bakarım.” Hal böyle olunca Udemy, Coursera gibi platformlar eğitim açığını kapatmak için kolları sıvadı fakat bu platformlarda da gerek gelir modellerinde gerekse eğitmenlerin site ile yaşadığı iletişim problemlerinde görüldü ki bunlar birer şirket, okul değil.

Udemy’nin en iyi eğitimcilerinden Vahit Keskin’in kurslarının bir yanlış anlaşılma sonucu kaldırılması, eğitmenin derdini haftalarca anlatamayıp Linkedin üzerinden isyan etmesiyle bir çok eğitmen aslında bu şirketlerin eğitmenlerden çok site gelirlerine odaklandığını gördü. Kursunu kaldıranlar oldu.

Bu geçen yıllarda bir yandan da yüzlerce insan kendi bloglarını, sitelerini açıp insanlara bilişimi anlatmaya çalıştı. Fakat ne yazık ki bu sitelerin tamamına yakını kapandı. Bunun en önemli sebebi aslında doğru bir gelir modeli olmaması ve bu eğitmenin sitesi üzerinden kitlelere ulaşamamasıydı.

İşte bu 20 yıllık süreçte yapılan en önemli adımlardan biri BTK Akademi. Çünkü BTK Akademi gelir modelinde eğitmene ödeme yaparak veya eğitmen ile ücretsiz anlaşarak en az Udemy kalitesinde kursları ücretsiz olarak verdi. En az diyorum çünkü hazırlanan her kurs için eğitmenlerden yüzlerce soru alarak doğru bir ölçme ve değerlendirme sürecine de girdi. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 1 Milyon İstihdam projesiyle işbirliğine giderek önemli bir devlet desteği aldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu desteği aslında sadece BTK Akademi’ye değil Van’ın Özalp ilçesinde bilişim ile üretmek isteyen gence. Bu çok kıymetli. Kronikleşmiş diğer bir problem olan bilişimle üreten gencin kitlelere ulaşamaması sorunu da BTK Akademi projesinin gerek Sayın Cumhurbaşkanımız gerekse Hazine ve Maliye Bakanlığımızın tanıtımına verdiği destekle önemli bir ölçüde çözüldü.

Ayrıca 1 Milyon İstihdam projesi dahilinde eğitimleri alan kişiler için şirketlerle görüşme ve şirketlere ilgili eğitimleri tamamlayan kişilerin özgeçmişlerinin iletilmesi de sisteme eklendi ki bu Udemy’nin, Coursera’nın sağladığı avantajların çok ötesine işi geçirdi.

Peki eğitimler ne kadar güncel ve eğitimi verenler ne kadar bilgili ? İşte bu noktada çok rahatlıkla sektörden insanlardan geri bildirim alabilirsiniz. BTK Akademi eğitmenleri seçilirken ne kadar titiz davranıldığını az çok herkes biliyor. Zihninde bazı dar politik kalıplar olan bir kesim bilişimci hariç az çok herkes de takdir ediyor. Fakat takdirin ötesinde bu projenin savunucusu olmalı ve daha da büyümesi için elimizden, dilimizden ne gelirse yapmalıyız.

Çünkü Türk internetindeki eğitimin demokratikleşmesi sorununu çözersek Anadolu’daki gençlerin içerisindeki gerçek ilhamı ortaya çıkarabileceğiz. Eğitimin demokratikleşmesi ifadesini biraz açayım. Örneğin Apple yeni çıkan tabletlerde Lidar teknolojisi kullanıyor ve bunu 2021 veya 2022 de çıkması muhtemel Apple Glass’ta kullanmayı düşünüyor. Şimdi bu akıllı gözlükler ile ilgili Elazığ’daki, Edirne’deki çocuk da hayal kurabilir Amerika’daki çocuk da. Fakat kim bu konudaki eğitime daha hızlı ulaşırsa bu hayalini ürüne çevirip dünyayı değiştirebilir. Eğer her iki taraftaki çocukta yakın zamanlarda eğitime ulaşırsa yarış eşit, demokratik olur.

İşte bu noktada yeni teknolojileri an ve an takip eden bunun önce BTK Akademi eliyle eğitime, ardından 1 Milyon İstihdam tarafıyla istihdam’a dönüşmesi için çabalayan bir sistem var. Yani bu mekanizmayı hacker sitelerinden, forumlardan, kişisel bloglardan alıp devlet destekli bir kurumsal yapıya dönüştürdük. İşte devrim burada.

Belki sonrasında Türk internetinin etki coğrafyası tanımlanıp, bu ülkeler arası coğrafyada ürünleştirme, projeleştirmeler başlayacak. Örneğin Azerbaycan pazarı bizim için kritik durumda. Türkiye interneti ve Azerbaycan interneti gün geçtikçe hibritleşiyor. Sağlam bir noktadan yola çıkıldı, toplumsal destek de gelir ve gençler sürece yönlenirse Türkiye ileride bir “Siber Güç” olabilir.

Çok blog yazmıyorum. Direk eğitim, kod , ürün ne varsa paylaşmaya odaklanıyorum fakat bu kritik ve gözden kaçtığını fark ettiğim bir nokta olduğu için topa girdim.

Selametle.

Buğra AYAN

12.08.2020

You may also like...